„Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki…”
20 grudnia, w piątek spotkaliśmy się wszyscy w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Już od samego rana panowało w szkole wielkie poruszenie i czuć było świąteczną atmosferę.
Opłatkowe spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Renata Dziadoń składając wszystkim uczestnikom świąteczne życzenia, również w imieniu pani dyrektor Danuty Gąsior.
Ważnym elementem szkolnej uroczystości było przyjęcie od harcerzy Hufca Gorczańskiego ZHP w Mszanie Dolnej Betlejemskiego Światła Pokoju. Przekazali je na ręce p. dyrektor Renaty Dziadoń dh pwd Ewa Czyszczoń i szeregowy Tomasz Bryndal w tradycyjnym mundurze Wojska Polskiego a następie zapalili je w lampionach. To światełko każdy mógł sobie zabrać na swój domowy wigilijny stół.
Refleksje nawiązujące do wydarzeń przed wiekami, wysłuchanie fragmentu Pisma Świętego opisującego narodziny Bożego Syna, modlitwa oraz śpiew kolęd wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Zgodnie z tradycją odbyło się dzielenie opłatkiem i składanie życzeń a potem wszyscy usiedli do odświętnie nakrytych stołów, na których znalazły się wigilijne potrawy.
Wigilia szkolna przebiegała w atmosferze ciepła i życzliwości, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek sprawiło, ze wszyscy poczuli magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
Czy wiecie, że..
Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.
W Polsce akcję od 1991 prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich najczęściej na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP "Głodówka" światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich.
Akcja zapoczątkowana została w Austrii w 1986r.