„Szkoła Pamięta”
Początek listopada to czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.
25 października 2019 roku, w ramach akcji udaliśmy się na grób prof. Leopolda Węgrzynowicza, wybitnego etnografa, twórcy szkolnego ruchu turystyczno – krajoznawczego w Polsce, człowieka wielce zasłużonego dla udokumentowania kultury ludowej Beskidu Wyspowego.
Leopold Węgrzynowicz był wielkim patriotą, oddanym Polsce. Organizował rozmaite wycieczki, obozy z młodzieżą, podczas których przekazywał wartości patriotyczne. Dzięki temu, młodzi ludzie poznawali swoją ojczyznę, podróżując po niej, mogli nauczyć się ją kochać.
Przy nagrobku profesora, na cmentarzu parafialnym w Dobrej, zapaliliśmy znicze i zmówiliśmy modlitwę.
Następnie odwiedziliśmy symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza oraz pomnik ofiar II wojny światowej znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Dobrej. Odczytaliśmy tablice upamiętniające nazwiska i miejsca zagłady mieszkańców naszej okolicy, którzy stali się bohaterami naszej wolności. Tam również zmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy znicze.
Podczas wyjścia uczniowie oglądali zabytkowe nagrobki oraz porządkowali zaniedbane, opuszczone mogiły.
Na koniec odwiedziliśmy grób mgr Zofii Skowronek, nauczycielki i dyrektora naszego Ośrodka. Uczciliśmy jej pamięć cichą modlitwą i światełkiem znicza.
Przypomnieliśmy sobie słowa Józefa Piłsudskiego, że: „naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.