Dzień Bezpiecznego Internetu 2018
6 lutego 2018 obchodziliśmy w naszym ośrodku „Dzień Bezpiecznego Internetu". Wszyscy uczniowie szkoły zebrali się w świetlicy na dwuczęściowych zajęciach edukacyjnych.
Tegoroczne hasło Dnia Bezpiecznego Internetu brzmi: Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci.
Organizatorzy spotkania chcieli uświadamiać uczniom z jednej strony potrzebę ochrony prywatności, z drugiej fakt, że pisząc i publikując cokolwiek w Sieci, budują swoja reputację. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, ksenofobią, sekstingiem.
W pierwszej części spotkania uczniowie obejrzeli serię krótkich filmów edukacyjnych „Owce w Sieci” i analizowali ich przesłanie:
“Bez kożuszka” - publikacja nagich zdjęć i nagrań w Internecie /seksting/.
„Tajemniczy przyjaciel” - uwodzenie przez Internet /grooming/.
„Białe owce” - dyskryminacja i rasizm w Internecie /ksenofobia/.
„Nie tańcz z wilkami” - wykorzystywanie fotografii i nagrań wideo bez zgody innych, ośmieszanie, nękanie /cyberprzemoc/.
"Mała Miss” – odchudzanie, anoreksja, internetowe przepisy na urodę.
"Zemsta” – hejt, prześladowanie w Internecie /cyberstalking/.
„Głupek” – hejt., prześladowanie /stalking/,
„Cudza komórka” –czytanie cudzych wiadomości.
„Zabawa w śnieżki” –poniżanie innych /cyberprzemoc/
W drugiej części spotkania uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Starsi rozwiązywali test wiedzy na temat omawianych zagrożeń w sieci przy użyciu tablicy interaktywnej i platformy edukacyjnej Quzizz. Natomiast młodsi wykonywali plakaty na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Ich zadaniem było wybrać plakat z "właściwą" stroną Internetu i pięknie go pokolorować.
Wszyscy uczniowie biorący udział w quizie i konkursie plastycznym zostali nagrodzeni słodyczami.
Na zakończenie spotkania nauczyciele - organizatorzy przypomnieli uczniom, aby zawsze w sytuacji zagrożenia w Sieci np. jeżeli ktoś przesyła im obraźliwe sms’y, e-maile, wypytuje o prywatne dane osobowe, nalega na spotkanie i nęka ciągłymi telefonami – natychmiast poinformowali o tym fakcie rodziców lub nauczycieli, albo inną zaufaną dorosłą osobę. Zawsze w takiej sytuacji można zatelefonować na numer bezpłatny 116111, jest to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
Nasza inicjatywa została zgłoszona już w styczniu do saferinternet.pl/ Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Otrzymaliśmy pakiet materiałów edukacyjnych i promocyjnych pomocnych w organizacji obchodów. Do końca marca 2018 r. musimy przesłać sprawozdanie ze zorganizowanej akcji.