Program edukacyjny
Program edukacyjny pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, stanowi istotną część 5-letniego Projektu pt. „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, współfinansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Minister Edukacji Narodowej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego, objęła program honorowym patronatem .
Celem programu było dotarcie z przekazem edukacyjnym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i przyczynienie się do ukształtowania prozdrowotnych postaw i zachowań młodych ludzi.
W naszej szkole w programie wzięli udział uczniowie klasy I ZSZ.
Dbanie o życie i zdrowie jest dbaniem o miłość, w wielu jej wymiarach.
Program składał się z trzech części:
I Ars vivendi – sztuka życia (realizacja 19. 03. 2014r.)
II Ars amandi – sztuka kochania (realizacja 24. 03. 2014r.)
III Ars generandi – sztuka rodzenia (realizacja 31. 03. 2014r.)
W pierwszej części zastanawialiśmy się, w jakim stopniu używanie substancji psychoaktywnych powoduje zewnętrzny kryzys miłości – skraca życie i zabiera zdrowie.
W drugiej części zastanawialiśmy się, w jaki sposób używanie substancji psychoaktywnych zakłóca rozwój miłości między ludźmi.
W trzeciej analizowaliśmy, w jaki sposób używanie substancji psychoaktywnych zakłóca proces generacji, jak szkodzi potomstwu.
Uczniowie zostali wyposażeni w wiedzę i umiejętności zmniejszające ryzyko utraty zdrowia i życia ich samych oraz ich potomstwa.
Prowadząca
B. Wardyńska