Lekcja 9 - "ćwiczenia kreatywne oraz ćwiczenia z użyciem przedmiotów”

 

 

Dziadoń Wojciech                                                                                               05.05.2017                                                                                                       

 

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KL. IV-V SP

 

Temat: „Najlepiej ćwiczymy razem - kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne”. lekcja 8 – "ćwiczenia kreatywne oraz ćwiczenia z użyciem przedmiotów”

 

Liczba ćwiczących: 8

Cele:

Rozwijanie poprzez ruch

  • zaufania do samego siebie,
  • świadomości własnego ciała,
  • świadomości przestrzeni i działania w niej,
  • poczucia bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego,
  • umiejętności komunikacji i współpracy,
  • twórczego podejścia do rozwiązywania różnorodnych sytuacji.

 

Metody:

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,

Elementy Pedagogiki Zabawy.

 

Formy pracy:

  • indywidualna
  • zbiorowa

 

Pomoce dydaktyczne:

  • płyty CD „W co się bawić z dziećmi?”,
  • odtwarzacz CD.
  • chusta animacyjna
  • koce

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

ZESTAW ĆWICZEŃ

UWAGI

Powitanie

- Piosenka „Wszystko mogę”

5’

 

Ćwiczenia oparte na relacji „z”, „przeciwko” i „razem”.

- Powitanie – wszyscy siedzą na podłodze z wyprostowanymi nogami przykryci kocem witają się stopami

- Kołderka – nakrywają na siebie chustę animacyjną

- Kto jest kim – podnoszą chustę do góry i na dół i pozdrawiają się dowolnym okrzykiem.

- Chusta niewidka – dzieci wywołują swoje imiona i wchodzą pod chustę

- Wachlowanie – wysoko i nisko – wszyscy jednocześnie podnoszą wysoko chustę a następnie opuszczają.

- Wywoływanie osób – kiedy chusta jest wysoko wywołane osobe przebiegają pod nią.

- Podróże na kocu – na kocu siedzi jedna osoba druga ciągnie koc po podłodze.

- Wyspy – dzieci skaczą z koca/wyspy na wyspę.

- Kołderka II – próbują zmieścić się pod kocykiem nie odkrywając innych.

- Ćwiczenia porządkowe – wszyscy składają koc lub chustę animacyjną.

 

10’

 

Ćwiczenia relaksacyjne

 

Uczestnicy zajęć, leżą, głęboko oddychają.

Leżenie na podłodze na plecach- muzyka relaksacyjna

 

5`

Pożegnanie

Uczestnicy zajęć leżą na brzuchu, tworzą krąg.

Trzymając się za dłonie, dzielą się wrażeniami z zajęć. Na pożegnanie śpiewają piosenkę: „Na pożegnanie”

 

2`