Lekcja 11 - "ćwiczenia kreatywne oraz ćwiczenia z użyciem przedmiotów”

 

 

 

Dziadoń Wojciech                                                                                               05.05.2017                                                                                                       

 

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KL. IV-V SP

 

Temat: „Najlepiej ćwiczymy razem - kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne”. lekcja 8 – "ćwiczenia kreatywne oraz ćwiczenia z użyciem przedmiotów”

 

Liczba ćwiczących: 8

Cele:

Rozwijanie poprzez ruch

  • zaufania do samego siebie,
  • świadomości własnego ciała,
  • świadomości przestrzeni i działania w niej,
  • poczucia bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego,
  • umiejętności komunikacji i współpracy,
  • twórczego podejścia do rozwiązywania różnorodnych sytuacji.

 

Metody:

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,

Elementy Pedagogiki Zabawy.

 

Formy pracy:

  • indywidualna
  • zbiorowa

 

Pomoce dydaktyczne:

  • płyty CD „W co się bawić z dziećmi?”,
  • odtwarzacz CD.
  • chusta animacyjna
  • koce

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

ZESTAW ĆWICZEŃ

UWAGI

Powitanie

- Piosenka „Pięć paluszków”

5’

 

Ćwiczenia oparte na relacji „z”, „przeciwko” i „razem”.

- Powitanie – zręczne stopy – dzieci witają się pod chustą siedząc w kręgu.

- Naleśniki – dzieci zawijają jednego ucznia, który potem próbuje się sam wydostać.

- Obręcze – dzieci przechodzą przez zrolowany koc

- Tunel V – dzieci obok siebie w klęku podpartym tworzą tunel przykryty kocem pod którym przechodzą w dowolny sposób dzieci.

- Tunel III – pod dachem – dzieci przechodzą pod dwoma rozłożonymi kozami.

- Podróże na kocu – dziecko siedzi w rozkroku na kocu pozostali ciągną koc po sali.

- W worku – dziecko skulone w kocu, pozostali próbują unieść do góry i kołysać.

- Rzeźba – przykryta kocem osoba przyjmuje określona postawę – pozostali próbują odgadnąć jak wygląda rzeźba. 

- Bujanie na linie – kilka par trzyma zwinięte koce i bujają jedną osobę która leży na kocach.

- Owocowa sałatka – wymienione owoce przebiegają na drugą stronę.

- Mumia – dziecko leży ukosem na kocu a pozostali za koniec koca ciągną go po sali.

- Ćwiczenia porządkowe – wszyscy składają koc lub chustę animacyjną.

 

10’

 

Ćwiczenia relaksacyjne

 

Uczestnicy zajęć, leżą, głęboko oddychają. - muzyka relaksacyjna

Masaż – „Pieczemy bułeczki” (zmiana ról z partnerem

ćwiczącym)

 

5`

Pożegnanie

Trzymając się za dłonie, dzielą się wrażeniami z zajęć. Na pożegnanie śpiewają piosenkę: „głowa ramiona”

 

2`