Lekcja 7 - ćwiczenia „z”, „przeciwko” i „razem”

 

Dziadoń Wojciech                                                                                               20.04.2017                                                                                                       

 

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KL. IV-V SP

 

Temat: „Najlepiej ćwiczymy razem - kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne”. lekcja 7 – ćwiczenia oparte na relacji „z”, „przeciwko” i „razem”.  

 

Liczba ćwiczących: 7

Cele:

Rozwijanie poprzez ruch

  • zaufania do samego siebie,
  • świadomości własnego ciała,
  • świadomości przestrzeni i działania w niej,
  • poczucia bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego,
  • umiejętności komunikacji i współpracy,
  • twórczego podejścia do rozwiązywania różnorodnych sytuacji.

 

Metody:

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,

Elementy Pedagogiki Zabawy.

 

Formy pracy:

  • indywidualna
  • zbiorowa

 

Pomoce dydaktyczne:

  • płyty CD „W co się bawić z dziećmi?”
  • odtwarzacz CD.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

ZESTAW ĆWICZEŃ

UWAGI

Powitanie

 

- Piosenka „Dobrze, że jesteś”

- Powitanie wybranych części ciała (każdy z każdym) - Stojąc w kręgu

 

5’

 

Ćwiczenia oparte na relacji „z”, „przeciwko” i „razem”.

- Spacery – spacerowanie z partnerem i powtarzanie jego ruchy jak jego cień. 

- Podskoki – nad partnerem lezącym na brzuchu na podłodze

- Tor przeszkód – dzieci na przemian w klęku podpartym i w pozycji leżącej tworzą tor przeszkód. Dzieci przechodzą nad leżącymi i przeczołgują się pod osobami klęczącymi.

- Wiadukt – dzieci w klęku podpartym obok siebie, tworzą tunel. Jedno dziecko próbuje przeciągnąć się rękami po plecach współćwiczących.

- Plecami do siebie – partnerzy na przemian przerzucają ciężar ciała z jednej osoby na druga/

- Raki – wszyscy leżą na plecach na podłodze, z nogami ugiętymi w kolanach, poruszają się do tyłu.

- Wagoniki II – kierowcy – dzieci siedzą na podłodze trzymając ręce przed sobą, tak jakby trzymali kierownice i poruszają się po podłodze używając tylko nóg. 

- Spychacz III – dzieci przesuwają nogami współpartnera.

- Fotelik III – kołysanie dziecka na boki, poruszanie się z nim w przód i tył.

- Wycieczka – dzieci w parach, dwójkach lub trójkach trzymają za dłonie i nadgarstki lekko ciągną się po podłodze.

- Huśtawka – dzieci trzymają się za ręce unoszą jedną osobę nad podłogę kołyszą je na boki.

- Piłowanie drewna – dzieci na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymają się za ręce.

- Ślizgawka (poruszanie się pojedynczo,

w parach - na pośladkach, na brzuchu, na plecach)

- Turlanie – toczenie się po nogach partnera

- Prowadzenie ślepca - tajna droga na posiłek (na zmianę)

- Przygniatanie – partner leży na dziecku w poprzek jego

ciała i zachęca je do wyczołgania się spod spodu

- Więzienie – ramiona i nogi starszego partnera chwytają

dziecko mocno się na nim zaciskają- „więzień próbuje

wyjść na zewnątrz

- Serce dzwonu – dwie osoby stoją zwrócone do siebie

twarzami i „podają” sobie osobę stojącą między nimi

 

 

10’

 

Ćwiczenia relaksacyjne

 

Uczestnicy zajęć, leżą, głęboko oddychają.

Masaż – „Pieczemy bułeczki” (zmiana ról z partnerem ćwiczącym)

 

5`

 

Pożegnanie

Piosenka na koniec zajęć „Cicho, cicho”

Na pożegnanie prowadzący wysyła iskierkę.

 

2`