Lekcja 4 - ćwiczenia na podłodze
Dziadoń Wojciech 27.03.2017
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KL. IV-V SP
Temat: „Najlepiej ćwiczymy razem - kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne” lekcja 4 – ćwiczenia na podłodze.
Liczba ćwiczących: 8
Cele:
Rozwijanie poprzez ruch
- zaufania do samego siebie,
- świadomości własnego ciała,
- świadomości przestrzeni i działania w niej,
- poczucia bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego,
- umiejętności komunikacji i współpracy,
- twórczego podejścia do rozwiązywania różnorodnych sytuacji.
Metody:
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,
Elementy Pedagogiki Zabawy.
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- płyty CD „W co się bawić z dziećmi?”,
- odtwarzacz CD.
PRZEBIEG ZAJĘĆ |
ZESTAW ĆWICZEŃ |
UWAGI |
Powitanie
|
- Piosenka „Jak miło spotkać cię” - Leżąc na brzuchu w kole głowami zwróconymi do środka trzymają się za ręce przekazujemy iskierkę. |
3’
|
Ćwiczenia świadomości ciała i przestrzeni |
Świadomość kolan – w pozycji siedzącej: poklepywanie, masowanie , głaskanie kolan, stukanie kolanami o siebie, stukanie łokciami o kolana. Prawa ręka – lewe ucho, wszyscy siedzą w kręgu, wybrana osoba wskazuje dowolną część ciała. Ruchoma podłoga – czołganie się po plecach, pośladkach i udach. Taśmociąg – wybrana osoba leży na plecach osób leżących obok siebie i przetaczających się jednocześnie i zgranie (3-4 razy). Przeciąganie się – jak najwyżej i jak najszerzej. |
10’
|
Ćwiczenia relaksacyjne |
Uczestnicy zajęć, leżą, głęboko oddychają. |
1` |
Ćwiczenia świadomości ciała i przestrzeni |
Małe tunele i tor przeszkód – tunele klęczą obok siebie i podbierają się rękoma, wybrana osoba przeczołguje się pod tunelem lub pod tunelami. Za głosem – dzieci w siadzie lub na czworakach z zamkniętymi oczami poruszają się za głosem. Spacerowanie – w parach i osobno: do przodu, do tyłu, w prawo, w lewo, w prawo, chodzenie dużymi krokami, chodzenie drobnymi kroczkami, chodzenie na palcach i w półprzysiadzie („olbrzymy” i „krasnoludki”), podskakiwanie. |
|
Ćwiczenia relaksacyjne |
Masażyk. Spacer rolnika. |
3` |
Pożegnanie |
Uczestnicy zajęć leżą na brzuchu, tworzą krąg. Trzymając się za dłonie, dzielą się wrażeniami z zajęć. Na pożegnanie prowadzący wysyła iskierkę. |
2` |