Lekcja 3 - ćwiczenia na podłodze
Dziadoń Wojciech 20.03.2017
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KL. IV-V SP
Temat: „Najlepiej ćwiczymy razem - kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne” lekcja 3 – ćwiczenia na podłodze.
Liczba ćwiczących: 7
Cele:
Rozwijanie poprzez ruch
- zaufania do samego siebie,
- świadomości własnego ciała,
- świadomości przestrzeni i działania w niej,
- poczucia bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego,
- umiejętności komunikacji i współpracy,
- twórczego podejścia do rozwiązywania różnorodnych sytuacji.
Metody:
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,
Elementy Pedagogiki Zabawy.
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- płyty CD „W co się bawić z dziećmi?”,
- odtwarzacz CD.
PRZEBIEG ZAJĘĆ |
ZESTAW ĆWICZEŃ |
UWAGI |
Powitanie
|
- Piosenka „czy jesteś z nami?” - przywitanie: iskierka – meksykańska fala |
3’
|
Ćwiczenia świadomości ciała i przestrzeni |
Lustro - Moje – Twoje – siedzą w parach naprzeciwko siebie i wykonują poszczególne czynności: - kładą rękę na głowie, potem na głowie partnera, - wskazują palcem swoje czoło, a potem czoło partnera - mruganie jednym okiem - dotykanie swojego nosa, a potem nosa partnera - chwytają się za ucho, a potem ucho partnera - poklepują swoje kolano, a potem kolano partnera, - masują łydki, głaszczą uda - klepią się po brzuchu - poprawiają fryzurę Napinanie rozluźnianie mięsni rąk i nóg w pozycji leżącej. Dzieci „przyklejają się” rękoma, nogami i głową do podłogi. Wystukiwanie rytmu – wszyscy leżą „w rozsypce” na podłodze. Jedna osoba wystukuje dowolny rytm wybraną przez siebie częścią ciała. Koncert – zmiana pogody. Dzieci leżą naprzeciwko siebie jedna osoba stuka o podłogę, a druga przykłada do niej ucho. Wagoniki – małe wagony i pociąg. Dzieci siedzą na podłodze tworząc „foteliki-wagoniki”, pary łączą się w czwórki i poruszają się w przód i w tył, kołyszą się a na końcu przewracają się na plecy lub na bok (wykolejają się) Mosty/domki – w klęku podpartym dzieci tworzą ze swoich ciał domki i mosty. Pozostałe dzieci przechodzą pod (dołem) i nad (górą). Stary Niedźwiedź - Jedno z dzieci leży kuca skulone i udaje spiącego niedźwiedzia. Reszta dzieci chodzi w koło "niedźwiedzia". Niedźwiedź się budzi i "rzuca się" w stronę dzieci. Dzieci uciekają, żeby nie dać się złapać niedźwiedziowi.Dziecko, które zostanie złapane przez niedźwiedzia, zostaje "niedźwiedziem". |
10’
|
Ćwiczenia relaksacyjne |
Prawidłowe oddychanie w pozycji leżącej - uczestnicy zajęć, leżą, trzymając ręce na brzuchu i głęboko oddychają (np. sycząc, dmuchają balonik) Plażowanie : uczestnicy zajęć leżą na brzuchu, machają nogami ugiętymi w kolanach, klaszczą stopami, przyjmując pozycję, w jakich lubią leniuchować. Masażyk. Pizza |
5` |
Pożegnanie |
Uczestnicy zajęć leżą na brzuchu, tworzą krąg. Trzymając się za dłonie, dzielą się wrażeniami z zajęć. Na pożegnanie prowadzący wysyła iskierkę. |
2` |