Lekcja 2 - ćwiczenia na podłodze

 

Dziadoń Wojciech                                                                                               13.03.2017                                                                                                       

 

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KL. IV-V SP

 

Temat: „Najlepiej ćwiczymy razem - kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne” lekcja 2 – ćwiczenia na podłodze.

 

Liczba ćwiczących: 7

Cele:

Rozwijanie poprzez ruch

  • zaufania do samego siebie,
  • świadomości własnego ciała,
  • świadomości przestrzeni i działania w niej,
  • poczucia bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego,
  • umiejętności komunikacji i współpracy,
  • twórczego podejścia do rozwiązywania różnorodnych sytuacji.

 

Metody:

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,

Elementy Pedagogiki Zabawy.

 

Formy pracy:

  • indywidualna
  • zbiorowa

 

Pomoce dydaktyczne:

  • płyty CD „W co się bawić z dziećmi?”,
  • odtwarzacz CD.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

ZESTAW ĆWICZEŃ

UWAGI

 

Powitanie

 

 - Uczestnicy zajęć, siedząc w kręgu, witają się „iskierką”. 

 - Na prośbę prowadzącego grupa wita się wymienionymi przez niego częściami ciała: powitanie paluszkami, stopami, plecami, głowami, łokciami…)

3’

 

 

 

Ćwiczenia

świadomości

ciała

i przestrzeni

Moje - Wskazywanie różnych części ciała:

- mruganie oczami,

- poprawianie fryzury,

- chwytanie się za uszy,

- pokazywanie policzków,

- nadmuchiwanie policzków,

- kręcenie nadgarstkami,

- poklepywanie brzucha,

- głaskanie bioder,

- dotykanie stopy,

- kostki u nogi,

- uderzanie piętami o podłogę,

- przeliczanie palców,

- masowanie ud, łydek, stopy,

- stukanie łokciami o podłogę, kolana,

- stukanie kolanami o siebie, uderzanie stopami o podłogę.

Moje – Twoje – siedzą w parach naprzeciwko siebie i wykonują poszczególne czynności:

- kładą rękę na głowie, potem na głowie partnera,

- wskazują palcem swoje czoło, a potem czoło partnera

- mruganie jednym okiem

- dotykanie swojego nosa, a potem nosa partnera

- chwytają się za ucho, a potem ucho partnera

- poklepują swoje kolano, a potem kolano partnera,

- masują łydki, głaszczą uda

- klepią się po brzuchu

- poprawiają fryzurę

Koncert – leżą naprzeciwko siebie jedna osoba stuka o podłogę, a druga przykłada do niej ucho.

Raki – odpychając się nogami przesuwają się na plechach po podłodze.

Turlanie się – wszyscy leża na podłodze i turlają się we wskazanym kierunku.

Wagoniki – kierowcy, dzieci siedzą na podłodze trzymają ręce przed sobą tak, jakby trzymali kierownicę, poruszają się pomagając sobie tylko nogami. Podczas mijania innych kierowców witają się z nimi lub im machają.

 

10`

Ćwiczenia relaksacyjne

Masażyk. List do babci.

Słuchanie i/lub śpiewanie piosenki na pożegnanie.

5`

Pożegnanie

Wszyscy siedzą w kręgu (blisko siebie). Żegnanie się opuszkami palców dłoni i stóp.

2`