Innowacja

Nazwa innowacji/temat

Lapbooki ze świętymi

Imię i nazwisko autora lub zespołu autorskiego

mgr Tomasz Bryndal

Imię i nazwisko osoby/osób wdrażających innowację

Czas trwania innowacji

Październik 2022 – styczeń 2023

Rodzaj innowacji pedagogicznej

Udział w zajęciach

Zajęcia edukacyjne objęte innowacją

Metodyczna

Klasa I „a” i „b” Szkoły Przysposabiającej do Pracy

Opis innowacji pedagogicznej

Uzasadnienie potrzeby innowacji

Dzięki niej uczniowie usystematyzują i pogłębiają wiedzę o wybranych świętych osobach. Metoda ta rozwija kreatywność ucznia oraz uczy cierpliwości i systematyczności przy tworzeniu kolejnych elementów lapbooka. Dzięki tej formie uczniowie w łatwy sposób mogą wrócić i powtórzyć zdobyte informacje.

Cele innowacji pedagogicznej:

-rozwijanie twórczego myślenia,

-rozbudzenie ciekawości edukacyjnej,

- rozwijanie umiejętności docierania do informacji o świętych w religii katolickiej.

Na czym polega nowatorstwo innowacji?

Lapbooki, czyli własnoręcznie wykonane „książki”, które stanowią kompendium wiedzy dla ucznia z wybranego tematu. Są  kolorową „książką” dla ucznia lub grupy uczniów, która w łatwy sposób przyciąga ich uwagę. Może ona dotyczyć każdego tematu w zależności od potrzeb klasy czy potrzeby indywidualnej ucznia. W każdej chwili lapbook można rozbudowywać, poprzez doklejanie lub dopinanie kolejnych prac wykonanych samodzielnie lub poprzez gotowe karty pracy. Teczka lub „książka” pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na różnego rodzaju rysunki, terminy, zdjęcia czy prace.

Spodziewane efekty

Poprzez realizację innowacji uczniowie w większym stopniu wzbogacą swoją wiedzę na temat wybranych świętych z religii katolickiej. Dzięki pracy przy wspólnym lapbooku usprawnią swoje zdolności manulane, a także rozwiną swoje zdolności w mowie i piśmie aby móc opowiadać o wybranych świętych. Dodatkowo nabędą lub usprawnią umiejętność współdziałania w grupie przy tworzeniu wspólnego lapbooka.

Opis innowacji

Na wybranych zajęciach z religii w klasach I Szkoły Przysposabiającej do Pracy, uczniowie będą poznawać wybranych świętych z religii katolickiej. Podczas tych zajęć poprzez karty prac, rysunki, definicje itp rzeczy będą poznawać życiorysy świętych. Następnie wszystkie prace będą wklejać lub dopinać do stworzonej wcześniej teczki czyli klasowego lapbooka. Dzięki temu wszelkie potrzebne informacje o świętych osobach w sposób łatwy i przejrzysty będą mieć dostępne w jednym miejscu. Poprzez wspólną pracę przy lapbooku, uczniowie nauczą się lepszej pracy w grupie, twórczego myślenia przy planowaniu wspólnej „książki” i poprawią swoje umiejętności w mowie i piśmie przy konkretnych zadaniach.
Z przeprowadzonych zajęć będzie prowadzona dokumentacja w postaci fotografii i notatek, które będą upublicznione na stronie Ośrodka.

Sposoby ewaluacji

Bieżąco prowadzona obserwacja pracy i postępów uczniów podczas lekcji, ich zadowolenie i opinia na temat prowadzonych zajęć oraz ocena przez prowadzącego nabytych i utrwalonych umiejętności. Ewaluacja wdrażanej innowacji będzie realizowana w miesiącu styczniu 2023 roku.

Pomoce dydaktyczne we własnym zakresie

Ewaluacja innowacji

Lapbooki ze świętymi

Nauczyciel wykonujący innowację: mgr Tomasz Bryndal

Czas innowacji: październik styczeń 2022/2023r.

Prowadzona innowacja miała miejsce podczas zajęć z lekcji religii w klasie I SPDP „a” i „b” od października do stycznia roku szkolnego 2022/2023. Miła ona na celu rozwój twórczego myślenia, rozbudzenie ciekawości edukacyjnej i rozwinięcie umiejętności docierania do informacji o świętych kościoła katolickiego dzięki tworzonemu na zajęciach lapbookowi.

Lapbook to własnoręcznie wykonana książka lub teczka w której znajdują się samodzielnie wykonane zadania i prace, w tym wypadku  dotyczące świętych i błogosławionych, których uczniowie poznawali na lekcjach religii. Teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na różnego rodzaju rysunki, terminy, zdjęcia czy prace.  Uczniowie w teczce zawarli prace i informacje o świętych poznawanych podczas zajęć na lekach religii. Dodatkowo uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat wybranych świętych, a także dzięki tworzonemu lapbookowi i pracą z nim związanych poszerzyli i rozwinęli swoje zdolności manualne.

Każdy z uczniów przez czas trwania innowacji poszerzył wachlarz swojego słownictwa, dotyczącego świętych omawianych na lekcjach.

Zajęcia z lapbookiem podzielone były na dwa etapy – w pierwszej części lekcyjnej każdy z uczniów pracował samodzielnie z zadaniami, w drugiej natomiast uczniowie współdziałali w grupie. Innowacja przyniosła zamierzone efekty, a lapbooki będą wykorzystywane przez uczniów w kolejnym semestrze, a także użyczane do innych klas podczas tematów związanych ze świetymi.