Wyjście do oczyszczalni ścieków w Dobrej

WYJŚCIE DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W DOBREJ

18.04.2023r. uczniowie klas branżowych w ramach realizacji innowacji „Ekologiczny tryb życia i kulinarny recykling” udali się do oczyszczalni ścieków w Dobrej, aby dowiedzieć się jakie jest postępowanie ze ściekami i śmieciami. Spotkanie poprowadził pracownik oczyszczalni, który oprowadził uczniów po zakładzie oraz opowiedział jaka jest droga przetwarzania ścieków. Uczniowie mogli zobaczyć pomieszczenia, w których dokonuje się oczyszczanie ścieków, oraz dopytać jak wygląda segregacja śmieci.

Uczniowie uzyskali informacje na temat następujących zagadnień:

1. Jakie Podmioty odbierają odpady komunalne od właścicieli nieruchomości.
  2. W jaki sposób są zagospodarowane odpady oraz jakie są miejsca zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu Gminy Dobra.
  3. Jaki został osiągnięty poziomy odbioru przez gminę i podmioty odbierające odpady komunalne w 2019 i 2020 roku.
  4. Co to jest i gdzie znajduje się punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
  5. W jaki sposób segregowany i odbierany jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych.
  6. W jaki sposób można wykorzystać odpady kuchenne, tzw. BIO odpady.
  7. Jakie powstają odpady w gospodarstwach rolnych oraz kto odbiera te odpady.

Po spotkaniu został omówiony cały proces oczyszczania ścieków oraz segregacji śmieci. Uczniowie zrozumieli, że bardzo ważne jest oszczędzanie wody, co wpływa na ilość wytwarzanych ścieków. Ponadto uzyskali również informację na temat problemu z jakim boryka się cały świat związany z bardzo dużą produkcją odpadów. Wychowankowie obiecali, że będą jeszcze bardziej starać się oszczędzać wodę oraz pilniej przyłożą się do segregowania śmieci.