RAPORT KOŃCOWY Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PRZEPROWADZONEJ W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO – WYCHOWAWCZYM W DOBREJ W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Raport końcowy z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dobrej w roku szkolnym 2014/2015

 

 

Niniejszy raport uwzględnia dane uzyskane w czasie przeprowadzonej przez zespoły nauczycieli i wychowawców opieki całodobowej ewaluacji wewnętrznej. Obejmowała ona pozyskanie i przetworzenie informacji z zakresu warunków, przebiegu i skuteczności działań placówki w wybranych obszarach, celem zweryfikowania ich efektywności.

 

Przebieg ewaluacji

 

Tegoroczna ewaluacja dotyczyła następujących zagadnień:

1.     czy uczniowie nabywają wiedzę o zdrowiu i kształtują poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych?

2.     czy i w jakim stopniu wychowawca klasy jest partnerem rodziców?

 

Uwzględniając wskazaną problematykę w ramach przeprowadzanej ewaluacji starano się ustalić:

1.     Jaka jest znajomość wśród uczniów zasad higieny osobistej i otoczenia, jakie działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom podejmuje się w szkole i w opiece całodobowej, czy są wdrażane zasady właściwego odżywiania i w jaki sposób, jakie podejmuje się działania sprzyjające aktywności ruchowej, na jakich zajęciach realizowane są treści na temat zdrowia?

2.     W jaki sposób wychowawcy klas przygotowują się do zebrań z rodzicami, w jaki sposób nauczyciele dokumentują kontakty z rodzicami, ile razy do roku i na jakie tematy wychowawcy prowadzą pedagogizację rodziców, w jaki sposób nauczyciele zachęcają rodziców do uczestnictwa w życiu klasy i szkoły, jaka jest opinia rodziców o pracy wychowawców klas?

 

W czasie posiedzenia rady pedagogicznej nauczyciele i wychowawcy opieki całodobowej, uwzględniwszy aktualne potrzeby, zaproponowali powyższe zagadnienia do ewaluacji oraz ustalili zestaw pytań kluczowych.  Powołane zostały zespoły nauczycieli i wychowawców, odpowiedzialnych za prowadzenie poszczególnych działań. W czasie spotkań roboczych poszczególnych zespołów wskazane zostały grupy respondentów oraz opracowano adekwatne narzędzia badawcze.

 

Wyznaczone zespoły zgodnie z ustalonym harmonogramem pracy przeprowadziły badania w okresie od marca do kwietnia 2015 r. Łącznie badaniem objęto 39 uczniów SP, Gimnazjum i ZSZ z upośledzeniem w stopniu lekkim, 46 rodziców, 8 wychowawców klas i 9 pracowników niepedagogicznych.

 

Dyrektor i z-ca dyrektora na bieżąco monitorowali przebieg działań podejmowanych w ramach ewaluacji.

 

Cele z pierwszego obszaru ewaluacji

Zdiagnozowanie działań Ośrodka w zakresie kształtowania nawyków i postaw prozdrowotnych. Wskazanie czy w szkole podejmowane są działania w zakresie edukacji prozdrowotnej. Czy są one skuteczne i wystarczające. Jakie są moce i słabe strony tych działań?

 

 

Cele z drugiego obszaru ewaluacji

       Ocena potrzeb Ośrodka oraz Rodziców w zakresie wzajemnej współpracy. Wskazanie czy w szkole podejmowane są działania w zakresie nawiązywania i doskonalenia współpracy wychowawców klas z rodzicami. Czy działania te są skuteczne i wystarczające. Jakie są moce i słabe strony tych działań?

 

Ramy czasowe

1.     Przygotowanie planu zbierania informacji

2.                 Przygotowanie narzędzi – grudzień/styczeń 2014/15

3.                 Badania – marzec/kwiecień 2015

4.                 Opracowanie – maj 2015

5.                 Raport – czerwiec 2015

6.                 Wdrożenie wniosków – kolejny rok szkolny

 

Raport

 

1.   Upowszechnienie wyników

2.   Przygotowanie raportu w formie pisemnej.

3.   Przedstawienie raportu Radzie Pedagogicznej oraz Radzie Rodziców.

4.   Dołączenie raportu w formie wydruku do dokumentacji szkoły.

5.   Umieszczenie raportu na stronie internetowej szkoły.

 

 

Przedmiot ewaluacji w ramach pierwszego obszaru ewaluacji

Uczniowie nabywają wiedzę o zdrowiu i kształtują poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.

 

Cele ewaluacji

 

1.     Zdiagnozować działania Ośrodka w zakresie kształtowania nawyków i postaw prozdrowotnych;

2.     Wskazać czy w szkole podejmowane są działania w zakresie edukacji prozdrowotnej;

3.     Czy są one skuteczne i wystarczające;

4.     Jakie są moce i słabe strony tych działań.

 

Pytania kluczowe

 

1.     Jaka jest znajomość wśród uczniów zasad higieny osobistej i otoczenia?

2.     Jakie działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom podejmuje się w szkole i w opiece całodobowej?

3.     Czy są wdrażane zasady właściwego odżywiania i w jaki sposób?

4.     Jakie podejmuje się działania sprzyjające aktywności ruchowej?

5.     Na jakich zajęciach realizowane są treści na temat zdrowia?

 

Przydział działań poszczególnym zespołom

 

Lp.

Nazwa zespołu

Grupa badawcza

1.       

Zespół nauczycieli humanistów

Dyrektor

2.       

Zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych

uczniowie

3.       

Zespół wychowawców

Rodzice, pracownicy niepedagogiczni

4.       

Zespół nauczycieli specjalistów

Analiza dokumentów

Metody badawcze

 

1.     Wywiad z dyrektorem SOSW 

2.     Ankiety ewaluacyjne skierowane do uczniów, rodziców, pracowników niepedagogicznych

3.     Analiza dokumentacji szkolnej

 

Raporty cząstkowe z pracy poszczególnych zespołów

 

Zgodnie z przyjętą strategią zespół nauczycieli humanistów w swojej pracy wykorzystał technikę wywiadu. Wywiad został przeprowadzony z dyrektorem ośrodka.

Z przeprowadzonego wywiadu wynika, że uczniowie wykazują się dużą znajomością zasad higieny osobistej i otoczenia. W szkole oraz w opiece całodobowej podejmowane są działania zapewniające bezpieczeństwo uczniom w zakresie opieki nauczycieli i wychowawców. Nie dopuszcza się prowadzenia jakichkolwiek zajęć bez nadzoru upoważnionej do tego osoby. Przerwy międzylekcyjne uczniowie spędzają pod nadzorem nauczycieli  zgodnie z harmonogram dyżurów. Szkoła prowadzi szeroko zakrojoną działalność profilaktyczną.

Spełnione są wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny użytkowania budynku szkoły, korytarza,  sal lekcyjnych, stanowisk praktycznej nauki zawodu, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i terenu szkoły. Szkoła nabywa wyposażenie posiadające odpowiednie atesty lub certyfikaty. Systematycznie przeprowadzane są kontrole obiektów szkolnych, w celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, które udokumentowane są protokołami kontroli wewnętrznych i zewnętrznych.

Zasady właściwego odżywiania wdrażane są na prelekcjach z pracownikami służby zdrowia jak również na zajęciach lekcyjnych tj. przyroda, biologia, przedmioty zawodowe, zajęcia kulinarne.

Uczniowie maja zapewnione prawidłowe odżywianie w stołówce ( zgodnie z normami opracowany jadłospis) dzięki czemu utrwalają prawidłowy sposób odżywiania się.

W szkole i opiece całodobowej podejmuje się liczne działania sprzyjające aktywności ruchowej, są to: piesze wycieczki, lekcje wychowania fizycznego, gimnastyka, gry zespołowe, basen, rekreacja, spacery. 

Tematy związane ze zdrowiem realizowane są na: godzinie wychowawczej, edukacji zdrowotnej (WF), przyrodzie, biologii, technologii żywienia, wdż, zaś w SPDP na funkcjonowaniu osobistym i społecznym, zajęciach  sportowych. Dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym w Gim. i w kl. IV – VI SP realizowane są na  ed. społ. – przyr., a w kl. I – III SP na funkcjonowaniu w środowisku, a także realizowane są na zajęciach tematycznych w opiece całodobowej. Uczniowie uczestniczą w tematycznych prelekcjach, prezentacjach, konkursach, apelach poniedziałkowych oraz w spotkaniach z pracownikami służby zdrowia.

 

Zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych opracował ankietę skierowaną do uczniów. Badana grupa liczyła 39 uczniów.

Na podstawie zdobytych za pomocą ankiet informacji można stwierdzić że w szkole i opiece całodobowej podejmuje się działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom poprzez prowadzenie akcji profilaktycznych i konkursów. Uczniowie przestrzegają zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Ośrodku i Opiece Całodobowej.  Są wdrażane zasady właściwego odżywiania poprzez realizowanie treści  na temat zdrowia, zdrowego trybu życia, właściwego odżywiania, dbania o zdrowie własne i innych na: lekcjach wychowawczych, apelach poniedziałkowych, zajęciach kulinarnych, lekcjach w-f-u, zasadach żywienia, na lekcjach przyrody, zajęciach z funkcjonowania osobistego i społecznego, konkursach i akcjach profilaktycznych, zajęciach technicznych, zajęciach gospodarstwa domowego oraz zajęciach tematycznych w opiece całodobowej. Podejmuje się działania sprzyjające aktywności ruchowej poprzez udział uczniów w kole sportowym, gimnastyce korekcyjnej, wycieczkach krajoznawczych, spacerach, lekcjach wychowania fizycznego, fakultetach wf-rekreacji, wyjazdach na basen, zabawie w miejscu zabaw, w konkursach o tematyce sportowo-rekreacyjnej, akcjach o tematyce związanej z aktywnością ruchową oraz zajęciach łyżwiarstwa. Większość badanych wykazuje chęci uprawiania więcej sportu oraz zdrowszego odżywiania.

 

Zespół wychowawców opieki całodobowej opracował ankietę skierowaną do rodziców. Ankietę wypełniło 46 rodziców na 63, co stanowi 73 %.

Analiza zebranego materiału pozwoliła na sformułowanie poniższych wniosków. Nasza szkoła tworzy środowisko sprzyjające zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci oraz popularyzuje wśród uczniów zdrowy styl życia. W szkole realizowane są zagadnienia związane z edukacją prozdrowotną tj.: zdrowe odżywianie, bezpieczeństwo na drodze, stop agresji, profilaktyka uzależnień, zdrowie psychiczne – kontrola stresu. Nie wszyscy rodzice mają świadomość jakie zagadnienia związane z edukacją prozdrowotną realizowane są w naszej szkole. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach prozdrowotnych, a szczególną popularnością cieszą się wycieczki, spacery, konkursy, basen, zajęcia rekreacyjne i koło sportowe. Szkoła powinna współpracować z rodzicami w zakresie promocji zdrowia. „Edukacja zdrowotna” w szkole powinna obejmować: higienę osobistą i higienę otoczenia, bezpieczeństwo (w szkole, na podwórku, w domu, na jezdni), zdrowe odżywianie, ruch jego rola i znaczenie w życiu człowieka”, stop agresji, zdrowe życie rodzinne, zdrowie psychiczne, profilaktykę zagrożeń (alkoholizm, narkomania, nikotynizm). Wypowiedzi rodziców świadczą o tym, że działania podejmowane przez szkołę w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa są wystarczające.

 

Zespół wychowawców opieki całodobowej opracował ankietę skierowaną do pracowników niepedagogicznych. Ankietę wypełniło 9 pracowników niepedagogicznych, co stanowi 100 % pracowników niepedagogicznych w naszej szkole.

Na podstawie zdobytych informacji można stwierdzić, że większość pracowników niepedagogicznych twierdzi, że uczniowie znają zasady higieny osobistej i otoczenia. Nasza szkoła wdraża zasady właściwego odżywiania tj. regularne spożywanie posiłków przez uczniów, mycie rąk przed posiłkami, częste jedzenie warzyw i owoców, zajęcia i konkursy promujące właściwe odżywianie, ustalanie zdrowych jadłospisów. Szkoła podejmuje działania sprzyjające aktywności ruchowej tj.: organizowanie spacerów i wycieczek w połączeniu z formami ruchu na świeżym powietrzu, organizowanie zajęć o charakterze prozdrowotnym, przeprowadzanie zajęć ruchowych przy muzyce, prowadzenie koła sportowego i artystycznego, udział w spartakiadzie i innych konkursach sportowych, prowadzenie zabaw, ćwiczeń stymulujących rozwój dzieci. Nie wszyscy pracownicy niepedagogiczni potrafią wskazać działania szkoły w zakresie promocji zdrowia uczniów.

 

Zespół nauczycieli specjalistów przeprowadzając analizę obowiązujących w Ośrodku dokumentów uwzględnił następujące: Statut SOSW w Dobrej, Program Wychowawczy, Program Profilaktyki, Koncepcja Pracy Szkoły, Plan Pracy Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Teczkę nadzoru pedagogicznego, Księga protokołów i uchwał, Procedury i regulaminy, Plany pracy: wychowawców klas, wychowawców w opiece całodobowej, psychologa i pedagoga, dzienniki lekcyjne i zajęć realizowanych w opiece całodobowej, Kronika szkolna, zeszyt apeli, strona WWW.  Ponadto analizie poddano treść i tematykę dekoracji i gazetek szkolnych, klasowych, w opiece całodobowej, na korytarzach, informacyjną dla rodziców; przeanalizowano zaopatrzenie sklepiku szkolnego – asortyment oferowanych artykułów spożywczych; rejestr wypadków, rejestr zwolnień z wf.

Powyższe dokumenty uwzględniają bezpieczeństwo i zdrowie uczniów jako jeden ze statutowych celów. W Ośrodku zaplanowane są zadania, które zmierzają do kształtowania odpowiedzialności za zdrowie własne i innych, co dokonuje się przez przekaz koniecznej wiedzy jak i promowanie odpowiednich postaw.

Analiza pozyskanych informacji daje postawę do stwierdzenia, że:

-    uczniowie znają zasady higieny osobistej i otoczenia,

-    szkole i w opiece całodobowej podejmowane są działania zapewniające bezpieczeństwo uczniom, -     wdrażane są zasady właściwego odżywiania.

Podejmowane są działania sprzyjające aktywności ruchowej. Treści dotyczące zdrowia realizowane są w szeroko ujętym zakresie.

 

Podsumowanie

Z treści przedłożonych przez poszczególne zespoły raportów cząstkowych wynika, że:

1.     uczniowie znają  zasady higieny osobistej i otoczenia  ale nie zawsze jej przestrzegają;

2.                 w szkole i opiece całodobowej  podejmuje się działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom poprzez prowadzenie akcji profilaktycznych i konkursów;

3.                 wdrażane są zasady właściwego odżywiania poprzez realizowanie treści  na temat zdrowia, zdrowego trybu życia, właściwego odżywiania, dbania o zdrowie własne i innych;

4.     podejmuje się działania sprzyjające aktywności ruchowej poprzez udział uczniów w kole sportowym, gimnastyce korekcyjnej, wycieczkach krajoznawczych, spacerach, lekcjach wychowania fizycznego, fakultetach wf-rekreacji, wyjazdach na basen, zabawie w miejscu zabaw,     w konkursach o tematyce sportowo-rekreacyjnej, akcjach o tematyce związanej z aktywnością ruchową oraz zajęciach łyżwiarstwa.

 

Mocne strony

 

1.     W szkole oraz w opiece całodobowej podejmowane są działania zapewniające bezpieczeństwo uczniom w zakresie opieki nauczycieli i wychowawców.

2.     Nie dopuszcza się prowadzenia jakichkolwiek zajęć bez nadzoru upoważnionej do tego osoby.

3.     Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach prozdrowotnych, a szczególną popularnością cieszą się wycieczki, spacery, konkursy, basen, zajęcia rekreacyjne i koło sportowe.

4.     Treści dotyczące profilaktyki zdrowotnej realizowane są z zastosowaniem różnorodnych form i podejmowanych działań.

 

Słabe strony

 

1.     Nie wszyscy pracownicy niepedagogiczni potrafią wskazać działania szkoły w zakresie promocji zdrowia uczniów.

2.     Nie wszyscy rodzice mają świadomość jakie zagadnienia związane z edukacją prozdrowotną realizowane są w naszej szkole.

3.     Uczniowie znają  zasady higieny osobistej i otoczenia  ale nie zawsze jej przestrzegają.

 

 

Wnioski do dalszej pracy

 

Uwzględniając wyniki przeprowadzonych w ramach ewaluacji wewnętrznej działań należy zaznaczyć, że warto:

1.     wzmocnić działania z zakresu informowania i propagowania podejmowanych działań wśród rodziców i pracowników niepedagogicznych wykorzystując chociażby możliwości strony internetowej Ośrodka;

2.     aby wszyscy nauczyciele jak i wychowawcy opieki całodobowej systematycznie motywowali uczniów do konsekwentnego przestrzegania zasad.

 

 

Przedmiot ewaluacji w ramach drugiego obszaru

Wychowawca klasy jako partner rodziców

 

Cele ewaluacji

 

1.     Ocena potrzeb Ośrodka oraz Rodziców w zakresie wzajemnej współpracy;

2.     Wskazać czy w szkole podejmowane są działania w zakresie nawiązywania i doskonalenia współpracy wychowawców klas z rodzicami;

3.     Czy działania te są skuteczne i wystarczające;

4.     Jakie są moce i słabe strony tych działań.

 

Pytania kluczowe

 

1.     W jaki sposób wychowawcy klas przygotowują się do zebrań z rodzicami?

2.     W jaki sposób nauczyciele dokumentują kontakty z rodzicami?

3.     Ile razy do roku i na jakie tematy wychowawcy prowadzą pedagogizację rodziców?

4.     W jaki sposób nauczyciele zachęcają rodziców do uczestnictwa w życiu klasy i szkoły?

5.     Jaka jest opinia rodziców o pracy wychowawców klas?

 

Przydział działań poszczególnym zespołom

 

Lp.

Nazwa zespołu

Grupa badawcza

1.       

Zespół nauczycieli humanistów

Nauczyciele (wychowawcy klas)

2.       

Zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych

Rodzice

3.       

Zespół wychowawców

Analiza dokumentów

4.       

Zespół nauczycieli specjalistów

Dyrektor

 

Metody badawcze

 

1.     Ankiety ewaluacyjne skierowane do wychowawców klas, rodziców

2.     Analiza dokumentacji: dzienniki lekcyjne, teczki wychowawców klas, teczkę wycieczek

szkolnych,  teczkę nadzoru pedagogicznego

3.     Wywiad z dyrektorem SOSW 

 

Zespół nauczycieli humanistów opracował ankietę skierowaną do wychowawców. Badaniem objęto 8 wychowawców klas.

Na podstawie analizy przeprowadzonych badań można stwierdzić, że wychowawcy klas z wyprzedzeniem przekazują rodzicom pisemne zaproszenia. Wszyscy przygotowują na zebrania potrzebne materiały, a 75% pisemnie określa temat, cel spotkania i opracowuje harmonogram zebrania z rodzicami. Dokumentują kontakty z rodzicami zapisując je w dzienniku lekcyjnym, 87,5% sporządza notatkę z przebiegu rozmowy wraz z ustaleniami.

Przynajmniej dwa razy w roku wychowawcy klas prowadzili pedagogizację rodziców, dotyczącą: bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, bezpieczeństwa podczas ferii i wakacji, bezpieczeństwa w sieci, uzależnień i agresji. Aktywnie zachęcali rodziców do uczestnictwa w życiu klasy i szkoły poprzez: lekcje otwarte, zapraszanie do udziału rodziców w uroczystościach szkolnych, organizowanie wspólnych wycieczek i wyjazdów, spotkania integrujące, pracę w Radzie Rodziców, wspieranie różnych inicjatyw rodziców mających konkretny cel.

 

Zespół nauczycieli matematyczno – przyrodniczych opracował ankietę skierowaną do rodziców. Badaniem objęto 23 respondentów.

Z analizy złożonych przez rodziców ankiet wynika, że

1.     wszyscy wychowawcy klas są zawsze przygotowani do zebrań z rodzicami;

2.     wymagają potwierdzenia obecności na zebraniach z rodzicami, poprzez podpis w dzienniku lekcyjnym danej klasy;

3.                 wychowawcy klas informacje o uczniach podają w różny sposób, są to : informacje na piśmie, ustne, z dziennika i zeszytu uwag oraz poprzez prezentacje multimedialne i zdjęcia;

4.                 przekazywane są w sposób rzetelny i wystarczający;

5.                 raz w roku prowadzona jest pedagogizacja rodziców, podczas której poruszane są następujące             tematy: bezpieczeństwo uczniów, zachowanie uczniów oraz pomoc specjalistyczna;

6.     wychowawcy klas zachęcają rodziców do uczestnictwa w życiu klasy i ośrodka poprzez udział  w lekcjach otwartych, w uroczystościach szkolnych, w wyjazdach w roli opiekuna nad uczniami na wycieczki szkolne, na basen, na turnus rehabilitacyjny;

7.     współtworzenie strony internetowej ośrodka /członkowie rady rodziców/;

8.     wszyscy rodzice są zadowoleni z pracy wychowawcy klas, którzy pracują w ścisłej współpracy z rodzicami;

9.     rodzice dostrzegają wysiłki wychowawców klas we wspieraniu ich w wychowaniu dzieci, w razie potrzeby /trudna sytuacja wychowawczo – opiekuńcza dziecka/ uzyskują  pomoc wychowawcy klasy.

 

Powyższe informacje przekazane przez rodziców w ankietach uprawniają do sformułowania następujących wniosków:

1.     analiza ankiet wykazała, iż w ośrodku funkcjonuje wzajemna współpraca wychowawcy klasy i rodziców;

2.     podejmowane są również działania mające na celu doskonalenie tej współpracy;

3.                 wydaje się, iż podejmowane działania są skuteczne, bowiem rodzice pozytywnie oceniają pracę wychowawcy klasy, większość rodziców angażuje się w życie szkoły i jest zadowolona z takiej formy współpracy;

4.     należałoby w większym stopniu:

a.     uświadamiać rodzicom rolę wychowawcy klasy jako osoby pierwszego kontaktu między rodzicami a szkołą,

b.     wspierać rodziców poprzez umożliwianie współpracy ze specjalistami w celu rozwiązywania problemów wychowawczych i rozwojowych,

c.     promować i doceniać zaangażowanie rodziców w życie ośrodka, szczególnie w obszarach, w których współpraca przebiega satysfakcjonująco /listy pochwalne dla rodziców,

d.     kłaść większy nacisk na zapoznanie rodziców z ich obowiązkami wobec ośrodka oraz z ich prawami dotyczącymi możliwości wpływu na życie ośrodka.

Zespół wychowawców opieki całodobowej dokonał analizy dokumentacji, podczas której uwzględniono następujące dokumenty: dzienniki lekcyjne, teczki wychowawców klas, teczkę wycieczek szkolnych,  teczkę nadzoru pedagogicznego.

Z dokonanej merytorycznej analizy dokumentacji SOSW wynika, że istnieje współpraca między wychowawcami klas a rodzicami. Wychowawcy klas dokumentują kontakty z rodzicami w dziennikach lekcyjnych oraz w teczkach wychowawców. Wszyscy wychowawcy umieszczają w dziennikach lekcyjnych informacje nt. terminów przeprowadzonych zebrań z rodzicami oraz problematykę tych zebrań. Analiza wpisów w dziennikach lekcyjnych wskazuje, że wszyscy wychowawcy kontaktują się z rodzicami uczniów indywidualnie. Wychowawcy klas zachęcają rodziców do współpracy proponując różnorodne możliwości kontaktu ze szkołą, tj.: zebrania z rodzicami, pedagogizacje rodziców, spotkania indywidualne, rozmowy telefoniczne, udział w wycieczkach i uroczystościach szkolnych, zajęcia otwarte oraz wywiady środowiskowe w domach wychowanków. Notatki z rozmowy są podpisane zarówno przez wychowawców klas jak i przez rodziców uczestniczących w rozmowie. Wpisy w dziennikach lekcyjnych potwierdzają regularność kontaktów z rodzicami. Tematyka rozmów z rodzicami obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z edukacją, wychowaniem i opieką nad wychowankami. Raz w roku prowadzona jest pedagogizacja rodziców.

 

Zespół specjalistów podkreślił, że na podstawie przeprowadzonego z dyrektorem Ośrodka wywiadu można stwierdzić, że najważniejszym łącznikiem pomiędzy szkołą a rodzicami jest wychowawca klasy.  W Ośrodku funkcjonują różne formy współpracy wychowawcy klasy z rodzicami. Pani Dyrektor pozyskuje informacje na temat współpracy wychowawców klas z rodzicami podczas bezpośrednich obserwacji, rozmów z wychowawcami, z rodzicami, z przedstawicielami „Rady rodziców” jak również z analizy dokumentów wychowawcy klasy, uczestniczy we wszystkich spotkaniach ogólnych z rodzicami jak również w kilku spotkaniach klasowych z rodzicami. Zebrania z rodzicami są bardzo dobrze przygotowywane. Wszyscy wychowawcy bardzo odpowiedzialnie podchodzą do wszystkich spotkań z rodzicami. Przygotowują wiele materiałów w formie dostosowanej do danej grupy rodziców, niektóre informacje przygotowują w formie skrótowej, aby lepiej były zrozumiałe. Szkoła podejmuje działania w zakresie pedagogizacji rodziców. Najczęściej jest to jedno spotkanie w ciągu roku szkolnego. Spotkania wspierają kompetentne osoby w danej dziedzinie - pedagog szkolny, psycholog. Rodzice mają możliwość wszechstronnego uczestnictwa w codziennym życiu ośrodka. Działają  poprzez Radę Rodziców, która bardzo aktywnie włącza się w rozwiązywanie bieżących problemów szkoły. Wielu rodziców deklaruje chęć współpracy już na początku każdego roku szkolnego, jednakże aktywnie w życiu ośrodka uczestniczy niewielka grupka rodziców. Wychowawcy starają się uwzględniać sugestie, uwagi i  wskazówki rodziców dotyczące szczególnie uczniów. Nauczyciele zachęcają rodziców do uczestnictwa w życiu klasy i szkoły poprzez: dostarczanie rodzicom informacji o działaniach szkoły, traktowanie rodziców przyjaźnie i z szacunkiem, uwzględnianie opinii rodziców w swoich działaniach, wspieranie działań wychowawczych rodziców, zapraszanie rodziców do podejmowania wspólnych inicjatyw. Rodzice dostrzegają zaangażowanie wychowawców klas w opiekę nad swoimi dziećmi. Uważają, iż są traktowani po partnersku. Otrzymują od wychowawców rzetelne i wyczerpujące informacje o postępach swoich dzieci w nauce i o zachowaniu. Według Pani Dyrektor we współpracy z rodzicami należałoby udoskonalić formę szkoleń dla rodziców – ze szkoleń zawierających tylko teorię przejść do spotkań mających charakter bardziej warsztatowy, aby rodzice wspólnie z nauczycielami pracowali  poszukując rozwiązań i środków zaradczych w pokonywaniu problemów ich dzieci. Należy namawiać rodziców do korzystania z nowych technologii (strona internetowa, maile).

 

Podsumowanie

 

Z przedstawionych przez poszczególne zespoły raportów cząstkowych wynika, że wychowawcy klas:

1.     wychowawcy klas:

a.     z wyprzedzeniem przekazują rodzicom pisemne zaproszenia,

b.     przygotowują na zebrania potrzebne materiały,

c.     75% pisemnie określa temat, cel spotkania i opracowuje harmonogram zebrania z rodzicami,

d.     wymagają od rodziców potwierdzenia obecności na zebraniach z rodzicami poprzez podpis w dzienniku lekcyjnym danej klasy,

e.     zachęcają rodziców do uczestnictwa w życiu klasy i ośrodka poprzez udział w lekcjach otwartych, w uroczystościach szkolnych, angażowanie do opieki nad uczniami podczas wycieczek szkolnych, wyjazdów na basen czy turnus rehabilitacyjny, korzystanie z pomocy rodziców w redagowaniu informacji na stronie internetowej ośrodka; 

 

2.     przynajmniej raz w roku prowadzona jest pedagogizacja rodziców, podczas której poruszane są następujące tematy: bezpieczeństwo uczniów, zachowanie uczniów oraz pomoc specjalistyczna;

3.     wszyscy rodzice są zadowoleni z pracy wychowawcy klas oraz ich ścisłej współpracy z rodzicami;

4.     rodzice dostrzegają wysiłki wychowawców klas we wspieraniu ich w wychowaniu dzieci;

5.     ponadto rodzice podkreślają, że czują się partnerami szkoły, otrzymują od wychowawców rzetelne i wyczerpujące informacje o postępach swoich dzieci w nauce i o zachowaniu.

 

Mocne strony

 

1.     Zebrania z rodzicami są bardzo dobrze przygotowywane.

2.     Szkoła podejmuje działania w zakresie pedagogizacji rodziców.

3.     Rodzice otrzymują od wychowawców kompetentną pomoc i wsparcie, rzetelne i wyczerpujące informacje o postępach swoich dzieci w nauce i o zachowaniu.

4.     W Ośrodku funkcjonuje wzajemna i owocna współpraca wychowawców klas i rodziców.

 

Słabe strony

 

Mimo, że większość rodziców na początku roku szkolnego chętnie deklaruje chęć współpracy, to tylko niewielu z nich rzeczywiście aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczy w życiu Ośrodka. Niektórzy rodzice nie zawsze pamiętają o swoich powinnościach wobec szkoły a także nie do końca wiedzą jak mogą się zaangażować w podejmowane działania.

 

Wnioski do dalszej pracy

 

Uwzględniając wyniki badań i obraz, jaki się a nich wyłania należy wskazać na konieczność podjęcia konkretnych działań. Wydaje się, że należało by:

1.     kłaść większy nacisk na zapoznanie rodziców z ich obowiązkami wobec ośrodka oraz z ich prawami dotyczącymi możliwości wpływu na życie ośrodka;

2.     udoskonalić formę szkoleń dla rodziców – ze szkoleń zawierających tylko teorię     przejść do spotkań mających charakter bardziej warsztatowy, aby rodzice wspólnie z      nauczycielami pracowali poszukując rozwiązań i środków zaradczych w pokonywaniu problemów ich dzieci;

3.     zachęcać rodziców do korzystania z funkcjonujących w naszym Ośrodku narzędzi TIK (strona internetowa, maile) oraz propagować umiejętności do tego konieczne;

4.     promować i doceniać zaangażowanie rodziców w formie pochwał na wspólnych spotkaniach organizowanych przez Ośrodek czy też listów gratulacyjnych.

 

 

Powyższy raport końcowy uwzględniający efekty pracy poszczególnych zespołów podjętej w ramach zaplanowanej i przeprowadzonej w roku szkolnym 2014/2015 ewaluacji wewnętrznej opracował funkcjonujący w Ośrodku Zespół ds. organizacji ewaluacji wewnętrznej.

 

 

 

Dobra, dn.06.06.2015r.