Wybierz Życie – Pierwszy Krok

Wybierz Życie – Pierwszy Krok

W naszej szkole realizujemy program edukacyjnyWybierz Życie – Pierwszy Krok”. Jest on poświęcony profilaktyce zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i raka szyjki macicy. Wiedza o zagrożeniu rakiem szyjki macicy i powodującym go wirusem HPV nie jest szeroko rozpowszechniona wśród polskiego społeczeństwa, w tym wśród młodzieży. Wprowadzenie zatem edukacji prozdrowotnej jest niezwykle istotnym elementem na każdym etapie edukacji.

Celem programu jest:

• zwiększenie poziomu wiedzy z zakresu profilaktyki raka szyjki macicy i roli HPV                   w jego powstawaniu,
  • podniesienie świadomości o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy,
  • motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie,
  • dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne,
  • kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich,
  • kształtowanie postaw asertywnych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, w tym unikanie zachowań ryzykownych dla zdrowia.

Uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez p. Marię Syktus: „ Podstawowa wiedza na temat raka szyjki macicy i wirusa HPV”, podczas których przedstawiona została prezentacja na temat HPV i raka szyjki macicy, uczniowie pracowali nad tekstem „opis przypadku”, podano uczniom dodatkowe źródła informacji. W trakcie zajęć uczniowie między innymi poznali czynniki zwiększające ryzyko zachorowania, sposoby profilaktyki wtórnej (np. badania cytologiczne) i pierwotnej (np. szczepienia profilaktyczne). W ramach tego programu uczniowie klas: 7 i 8 podczas zajęć z wychowawcą p. Anną Śmieszek, mieli możliwość zdobycia informacji na temat infekcji przenoszonych drogą płciową (STI - Sexually Transmitted Infections).  Na lekcji uczniowie poznawali rodzaje, objawy i czynniki wywołujących te choroby. Dowiedzieli się co chroni człowieka przed zakażeniem się tymi chorobami. Udowadniali fakty i obalali mity związane za sferą życia seksualnego.

Materiały dostępne na stronie: http://www.pierwszykrok.edu.pl/

Link do filmu edukacyjnego: https://www.youtube.com/watch?v=z9bEEj9SWVg

Maria Syktus, Anna Śmieszek